Špička mezi českými horolezci

Radek Jaroš si svůj dětský sen stát se horolezcem, začal realizovat doma na Českomoravské vrchovině. Přes Tatry a Pamír dospěl k nejvyšším vrcholům, Himalájím. Dal si za cíl vylézt na všech 14 osmitisícovek světa. Když v roce 1998 zdolal Mount Everest bez použití kyslíkových přístrojů, kouzlu hor definitivně podlehl. Nyní mu zbývá jediná, K2.

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

Na vrcholu Everestu jste byl v roce 1998. Změnily se od té doby poměry na nejvyšší hoře světa?

Já tam byl dvakrát. Když jsme lezli prvně, tak jsme šli severní stěnou a dostali jsme se do výšky 7300 metrů. Podruhé jsme zvolili cestu z Tibetu, což je těžší a nebezpečnější výstup než z Nepálu. Výprav tam bylo více, ale rozhodně to nebylo tak masové, jak se to nyní děje z nepálské strany.

V roce 2010 jsem realizoval pomocí Lenovo ThinkPad X301 přímý přenos z více než 6400 metrů

image Legendární spolehlivost počítačů ThinkPad pramení z neuvěřitelných 21 let vývoje a inovací

Znáte své tělo natolik, že rozpoznáte signály vyčerpání?

Doufám, že ano, ale je to strašně těžké. Díky tomu jsem se třeba na Dhaulágirí rozhodl otočit a vrátit se, když jsem byl 200 metrů pod vrcholem. Ta hranice, odkud není návratu, není nikde namalovaná a člověk zvažuje spoustu faktorů. Na jedné straně zdraví, na druhé straně čas a peníze, které do toho již vložil.

Máte limity, jak dlouho by měl výstup ze základního tábora na vrchol trvat?

Největším limitem je počasí. Každý vrchol má v dané době nějakou vrcholovou periodu, kdy je počasí vhodné pro výstup. Někdy to trvá dva dny, někdy pět, ale rozhodně není nahoře hezky třeba měsíc v kuse, že by si člověk mohl vybírat.

Mění se složení výbavy, kterou si berete do hor?

Obrovským způsobem. Vozíme notebooky, satelitní telefony, baterie, dobíječky, foťáky, kamery. Muziku jsme si dříve vozili v podobě walkmana a dvaceti kazet a krabice baterií, dnes stačí malý přehrávač a solární dobíječka. Podobné je to s počítači, které se změnily váhově, výkonnostně i odolností.

Před třemi lety jste na Gasherbrumu vyzkoušel přímý přenos ze čtvrtého výškového tábora, tedy 6400 metrů. Berete běžně počítače takto vysoko?

Běžně počítače používáme v základním táboře – pro odesílání e-mailů, fotografií, archivaci fotek a případně večery při filmech. Jinak je vysoko nenosíme, protože každé deko navíc je nahoře znát. Když jsme plánovali přenos v roce 1998 na expedici na Everest, vytáhli jsme do základního tábora náklaďák plný přenosového materiálu. V roce 2010 už nám stačil jeden notebook a malý satelitní vysílač, který jsme vynesli až do čtvrtého výškového tábora.

Mění se funkčnost počítače s tím, jak roste výška nebo klesá teplota?

Jednou se mi stala zajímavá věc. Něčím jsem si na začátku expedice poškodil notebook a vytekly mi do displeje tekuté krystaly. Přes celý displej jsem měl černou čáru. Bál jsem se, že se to bude zhoršovat, ale s rostoucí výškou, aniž bych věděl, co se stalo, se to zacelilo a čára navždy zmizela. Ten notebook mimochodem funguje dodnes. Spousta expedic ale měla problémy s tím, že se počítač ve výšce nafoukl a přestal fungovat displej. Jak se s rostoucí výškou snižuje tlak, tak se leccos mění. Třeba když z Čech vezmu balení bonbonů nebo chipsů, a vynesu je nahoru, tak je z toho nafouklý tvrdý balon.

A jak je to s baterií počítače?

Ta samozřejmě dostává zabrat, mráz jí nedělá dobře. Proto vozím dvě až tři a poskytuji jim speciální péči. Třeba s nimi spím ve spacáku.

Satelitní telefony a vysílačky si nosíte až nahoru na vrchol?

Vysílačky používáme výjimečně a satelitní telefon jsem na vrcholu neměl ještě ani jednou, nevolám ze shora domů. Dokud se člověk nevrátí, není se čím chlubit. Na vrcholu jsem teprve v polovině cesty. Ale do výškového tábora telefon bereme, hlavně kvůli zprávám o počasí.

Jak vypadá domácí fyzická příprava do hor?

Průběžně se udržuji v kondici, snažím se trénovat denně. Mezi horolezci se říká, že Everest, respektive všechny osmitisícovky, se neptají, co člověk dělal poslední tři měsíce, ale poslední tři roky.

Kolik kilogramů má zavazadlo, které si nesete ze základního tábora až na vrchol?

Když postupně budujeme výškové tábory, což obnáší chození nahoru a dolů, tak děláme vynášky kolem 25 kg váhy. Když jsme lezli alpským stylem, což znamená, že jsme se aklimatizovali na jiných kopcích, abychom si zvykli na výšku, počítali jsme s výstupem šest dnů a sestupem čtyři dny. Takže jsme si na zádech nesli na deset dnů všechno jídlo, stany i oblečení. Dohromady to mělo přes 30 kilo.

Jak probíhá aklimatizace při klasické formě výstupu?

Záleží na člověku. Když víte, jak tělo v jaké výšce funguje, tak můžete zvládnout kilometr denně. Ale to je již hodně rizikové, normálního člověka by to možná zabilo. Správně by měl horolezec vylézt třeba do šesti kilometrů, vrátit se o půl kilometru dolů, tam přespat, další den vylézt do 6500 metrů a zase se vrátit. V praxi to ale úplně nejde. Když jsem byl na Lhotse sám, tak jsem ze základního tábora 5200 metrů vylezl bez nějakých následků rovnou do druhého výškového, který byl v 6400 metrech.

Rozbalit celý rozhovor

Fotíte a natáčíte video nahoře na vrcholu?

Poměrně hodně a docela dobře. Troufnu si tvrdit, že pokud jde o horolezce, mám nejlépe zdokumentované vrcholy osmitisícovek. Jednak je to má osobní vzpomínka, důkaz, že jsem tam byl, ale i možnost prezentace.

Jsou lidské vztahy a chemie mezi lidmi nahoře v horách klíčové?

Je opravdu hodně důležité, aby si spolu lidé sedli. Mé začátky v Himaláji nebyly moc dobré, ze čtyř prvních expedic jsem měl jedinou úspěšnou. Kromě toho, že jsme nebyli úspěšní sportovně, tak tam nebyly dobré vztahy. Proto jsme přešli z desetičlenných na maximálně čtyřčlenné týmy a najednou jsme byli výrazně úspěšnější. Ta chemie je nahoře v podstatě to nejdůležitější.

Nepanuje mezi Vámi po dvou měsících ponorková nemoc?

Samozřejmě, že ponorka občas nastane. Rozbuškou jsou různé důvody, často ženy, ale třeba i hra „Člověče nezlob se“. Během slézání K2 jsme v naší partě odehráli snad 1500 partií a pak to jednomu z nás nesedlo. Cítil se ukřivděný, že jsem ho vyhodil před domečkem, a tři dny se mnou nemluvil.

Co si všechno si v expedici celé dva měsíce povídáte?

Pokud jsou to fajn lidé, tak je stále si co říci. Času je tam opravdu hodně. Díky tomu stačíte probrat úplně vše, od politiky, přes ceny benzínu a rodinnou situaci každého z nás, až po vnitropolitickou situaci v Ugandě.

Bylo lezení Vaším snem již od dětství, jako mají někteří třeba vysněnou práci popeláře?

Já jsem v šesti letech řekl, že chci být horolezec a splnilo se mi to. Pravdou je, že k tomu vedla dlouhá cesta.

Příští rok plánujete expedici na K2. Kolikátý pokus to je?

Pátý. Pravdou je, že jsem většinu osmitisícovek zvládl na první pokus, Everest, Kančendžengu a Dhaulágirí na podruhé. Na K2 jsem byl již čtyřikrát a stále se nezadařilo.

Je K2 něčím magická?

Magická je tím, že je to opravdu vysoká pyramida a těžká hora. Z pěti kilometrů vede nahoru tři a půl kilometru těžkou cestou. Kvůli počasí je tam navíc opravdu málo přístupných dní. Na jedné expedici jsme byli ve stěně K2 devětkrát, ve výšce 7000 metrů a výš. Vždy, když jsme vyrazili, tak se změnilo počasí, jak kdyby nás někdo sledoval a přepnul na špatné počasí.

Jezdíte do hor s respektem?

Bez respektu to nejde. Od začátku jsem tvrdil, že jsem Everest, stejně jako všechny další osmitisícovky, nedobyl, ale že mne hora pustila nahoru. Jsem nevěřící, ale beru ty kopce jako živou bytost, se kterou se snažím domluvit.


Dominik Nekolný
image

DoporučujeThinkPad X1 Carbon

image
Martin Macík
image

DoporučujeThinkPad T440p

image
Ondřej Synek
image

DoporučujeIdeaPad Yoga 13

image
Dušan Kožíšek
image

DoporučujeThinkPad X1 Carbon

image
Beáta Kaňoková
image

DoporučujeIdeaPad Yoga 13

image
Malvína Pachlová
image

DoporučujeYoga Tablet

image
Radek Jaroš
image

DoporučujeThinkPad řady X

image
Heřman Volf
image

DoporučujeThinkPad řady S

image
David Paškevič
image

DoporučujeYoga Tablet

image
David Hodas
image

DoporučujeThinkPad X1 Carbon

image
Jakub Geltner
image

DoporučujeThinkVision LT3053p

image
Ina T.
image

DoporučujeLenovo S90

image
Martin Sládeček
image

DoporučujeLenovo S6000

image
Nela Riessová
image

DoporučujeLenovo MIIX

image
Klára Šípková
image

DoporučujeAll-in-One PC Lenovo B550

image
Angelo Purgert
image

DoporučujeLenovo VIBE Shot

image