Skifař, olympijský medailista

Ondřej Synek je jediný český veslař v historii, který se stal dvakrát mistrem světa v této disciplíně. Vedle mnoha úspěchů ve světovém poháru a na mistrovstvích světa a Evropy se stal také osminásobným mistrem České republiky. Ve skifu zabodoval i na olympijských hrách v Pekingu a Londýně, odkud si vždy odvezl stříbrnou medaili.

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

Co si vozíte při každém závodu kromě sportovního vybavení?

Je to samozřejmě notebook. Používám počítač pro taktickou přípravu před závody, ale také pro zábavu ve volném čase na soustředěních, šampionátech i mezi tréninky.

Používám ultrabook Lenovo IdeaPad Yoga

image První multirežimový Ultrabook™ na světě. Displej je překlopitelný o 360°, což umožňuje Yogu flexibilně používat ve čtyřech praktických režimech...

Jak hledáte motivaci v poolympijské sezoně?

Motivaci hledám lehce. Rozhodně chci vydržet do dalších olympijských her v Rio de Janieru. Vyhrát olympiádu a získat zlato je můj velký sen, což se mi zatím ještě nepovedlo, takže na tomto cíli průběžně pracuji. Kromě toho, kariéra sportovce je krátká, takže mám chuť si užít každou sezonu.

Zúčastnil jste se olympiád v Londýně i Pekingu. V čem se lišily? Dají se srovnat?

Peking byl monstrózní, často byli diváci jen nahnáni na sportoviště bez zájmu a bližších informací o závodě. Londýn byl oproti tomu jednodušší, ale i hezčí. Lidé věděli, čemu fandí, a byli více spontánní a sportovně naladění. I já sám jsem si atmosféru Londýna víc užil. Už jsem věděl, co očekávat.

S jakými ambicemi jste odjížděl na Mistrovství světa 2013?

Sezona byla dobře rozběhnutá, vyhrál jsem všechny závody, do kterých jsem nastoupil. Doufal jsem, že i na šampionátu budu pokračovat ve stejném duchu. A povedlo se, druhé zlato ze světového šampionátu je doma.

Co kariéra ve větší lodi, na dvoj- či čtyřveslici?

Ano, když jsem před zhruba dvanácti lety začínal s vrcholovým veslováním, tak to bylo na dvojskifu. Po zhruba čtyřech letech jsem pak přesedl na klasický skif.

Vy jste na začátku kariéru začínal na dvojskifu…

Na to zatím v Česku nejsou moc parťáci. Konkurence je u nás slabší a žádný potenciální kolega mi zatím neroste.

Kdy se pozná, jestli veslař má na to jezdit na úrovni na skifu?

Víceméně do toho může naskočit i junior v osmnácti letech. Ale pak trvá zhruba čtyři až pět let, než se – jak fyzicky, tak i psychicky – dopracuje v rámci seniorské kategorie na nějakou úroveň.

Zkoušel jste někdy dračí lodě?

Mnohokrát, je to jiný pohyb a hlavně zcela jiný sport. Dvacet lidí na jedné lodi, to je hodně o týmovém duchu, i proto jsem to vždy bral spíš jako zábavu než sport.

Vaším nejdůležitějším prostředkem pro závodění jsou lodě. Kolik jich máte?

Neustále mám dvě lodě, které po dvou letech obměňuji, takže mám každý rok jednu novou. Jsou konstrukčně i materiálově úplně stejné, aby v nich nebyl rozdíl a hlavně abych se na obou i cítil úplně stejně.

Používají se moderní technologie v konstrukci lodi?

Používají se samozřejmě při navrhování a projekci lodě. Když se konstruuje zbrusu nová loď nebo upravuje s jiným tvarem a profilem. Je to fyzika a na to se počítač skvěle hodí.

Funguje ve veslování nějaká videopříprava, třeba sledování stylu či taktiky největších soupeřů?

Ano, a to nejen pro pochopení soupeře, kdy pracujeme se záznamy závodů, ale i pro samotného závodníka. Trenér mne nahraje - v tréninku či při závodě - a pak společně rozebíráme styl nebo nasazené tempo. Veslování je poměrně technicky náročný sport, takže videorozbory jsou nezbytné.

Používáte o 360 stupňů otočný notebook Lenovo IdeaPad Yoga. Cvičíte jógu ve skutečnosti?

K tomu jsem se ještě nedostal, spíš protahování a různé regenerační cviky.

Rozbalit celý rozhovor

Jak skifař tráví zimu bez tréninku na vodě?

Trénuje ještě víc než v létě. Je zavřený v posilovně, sedí na trenažéru, polyká kilometry v bazénu nebo se věnuje běhání. Hrubá fyzická příprava je zapotřebí, abych pak měl na jaře, až sednu na vodu, z čeho těžit.

Jaký je váš největší sportovní zážitek?

Cestování, parta kamarádů a samozřejmě olympiáda. Je to sice monstrózní akce, ale člověk tam potká spoustu zajímavých lidí a sportovců z úplně jiných odvětví. Navíc tím ohromně žijí lidé v daném městě a fanoušci. To jsou nejhezčí a největší zážitky, které člověk může se sportem zažít.

A nejemotivnější zážitek kariéry?

Zisk olympijské medaile vloni v Londýně a zlato z Mistrovství světa na Novém Zélandu v roce 2010, kde byla spousta fanoušků, diváků a skvělá atmosféra.

Co podle vás patří nejhorším momentům ve sportovní kariéře?

Když člověk dennodenně trénuje a přijde nemoc nebo zranění. Musí se pak třeba na 14 dnů zastavit a utíká mu čas před olympiádou nebo světovým šampionátem. To je fyzicky, ale hodně i psychicky náročné.

Jaká je vaše nejvíce a nejméně oblíbená trať?

Nejen u mne, ale u většiny veslařů vítězí švýcarský Luzern. Je tam nejhezčí kanál a krásná příroda v podhůří Alp. Mezi ty méně oblíbené pak patří Poznaň nebo areál v srbském Bělehradu.

Jaká je parta mezi skifaři?

Jsme v pohodě, kamarádi. Jsme schopni jít na pivo, ale také si sednout do jedné lodi a odjet společný závod. Nemáme mezi sebou absolutně žádné problémy.

Kde jsou podle vás nejnáruživější fanoušci?

Nejakčnější jsou britští fanoušci. Veslování je u nich opravdu populární a dělá ho hodně lidí. Stále fandí a povzbuzují. Jsou tím vyhlášení po celém světě.

Co vás spolehlivě potěší nebo naštve?

Rozhodně mě potěší dobré jídlo nebo kvalitní spánek. Na druhé straně mě umí naštvat lidská hloupost.

Co děláte, když zrovna nejste v lodi?

Skif je opravdu velká fyzická zátěž a bývám dost unavený, takže mou oblíbenou zábavou je lenošení a samozřejmě rodina. Odpočinek je hodně důležitý, takže spoustu času prospím. Mým nejnovějším koníčkem je motorka. Naštěstí mi to trenér ani nikdo jiný nezakazuje. A navíc jezdím rozumně.

Proč máte rád léto doma ve Staré Boleslavi?

Protože mám kousek od domu les, koupání, přes plot mi létá bažant a zajíci skáčou přes silnici.

Kterému sportu byste se věnoval, kdybyste nedělal skif?

Nevím, zda bych si něco jiného než skif vůbec vybral. Líbilo se mi plavání, vždy jsem k vodě tíhnul, ale doma jsem nebyl přímo ke speciální disciplíně vedený, protože oba rodiče nejsou (a nebyli) sportovci.


Dominik Nekolný
image

DoporučujeThinkPad X1 Carbon

image
Martin Macík
image

DoporučujeThinkPad T440p

image
Ondřej Synek
image

DoporučujeIdeaPad Yoga 13

image
Dušan Kožíšek
image

DoporučujeThinkPad X1 Carbon

image
Beáta Kaňoková
image

DoporučujeIdeaPad Yoga 13

image
Malvína Pachlová
image

DoporučujeYoga Tablet

image
Radek Jaroš
image

DoporučujeThinkPad řady X

image
Heřman Volf
image

DoporučujeThinkPad řady S

image
David Paškevič
image

DoporučujeYoga Tablet

image
David Hodas
image

DoporučujeThinkPad X1 Carbon

image
Jakub Geltner
image

DoporučujeThinkVision LT3053p

image
Ina T.
image

DoporučujeLenovo S90

image
Martin Sládeček
image

DoporučujeLenovo S6000

image
Nela Riessová
image

DoporučujeLenovo MIIX

image
Klára Šípková
image

DoporučujeAll-in-One PC Lenovo B550

image
Angelo Purgert
image

DoporučujeLenovo VIBE Shot

image