Novinářka na volné noze

Čtyřiadvacetiletá novinářka na volné noze. Maturovala ve Spojených státech, mediální a kulturní komunikaci vystudovala na anglické Oxford Brookes University, pracovala a žila v Berlíně a ve Vídni. Ve svých článcích, které jsou působivými impresemi stejně jako pronikavými sondami do života mladých lidí, se zabývá problematikou jedince v globalizovaném světě. Snad proto, že sama střídá evropské metropole jako ponožky. Své zážitky z nich dokumentuje také „ledovými“ fotografiemi na svém stále populárnějším blogu Riessography.

Nela Riessovánovinářka
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

Pocházíš z Ostravy, ale už jsi studovala v Americe a Británii a žila taky v Berlíně a Vídni. Jak tyto jednotlivé fáze hodnotíš?

Pozitivně, jak jinak. Samozřejmě, že stojí hodně úsilí se někam dostat a taky se tam udržet, ale všechny tyto země mi hodně daly. Odjet v šestnácti do Ameriky byl velký kulturní šok, který mou vášeň pro život v zahraničí jenom podnítil. V Anglii mě naučili zdvořilosti a taky, jak se dívat na věci z různých úhlů. Berlín mě zase naučil upřímnosti.

Používám tablet Lenovo MIIX

image Lenovo MIIX v sobě kombinuje výkon počítače s lehkostí tabletu, navíc má jednoduchý a krásný design.

Které místo nebo město ti nejvíce utkvělo v paměti?

Berlín, kde jsem absolvovala stáž v Institutu kulturní diplomacie a zároveň začala přispívat do hudebního magazínu JazzyBerlin. Je to úžasné město, tvůrčí a svobodomyslné. Od pádu Berlínské zdi tady vzkvétá umění a kultura. Berlín je zkrátka město plné hudebníků, umělců, bohémů a snílků.

Vloni jsi dokončila studia na Oxfordu, jaké jsou tvé další plány?

Byla jsem přijata na magisterské studium v Dánsku a Švédsku. Momentálně čekám na poslední odezvu z Německa. Během několika týdnů budu přesně vědět, kam se v srpnu odstěhuji, takže uvidíme.

Je nějaké město nebo místo, kde bys chtěla žít celý život?

Nedokážu si představit, že bych žila na jednom místě celý život. Již po dvou letech v Oxfordu jsem přemýšlela, kam se opět přestěhuju. V Praze jsem teď strávila čtyři měsíce a už teď je to pro mě moc, ale to bude tím, že Česko je pro mě známé prostředí. Nicméně mám občas nutkání se někde usadit na delší dobu, třeba na tři roky. Například mě hodně lákají germánské země. Neustálé stěhování člověka vysiluje - musí si hledat nové přátele, zázemí, byt, práci, školu. A když se člověk takto usadí někde na pár měsíců a potom se rozhodne zase odjet, musí na novém místě začít se vším znovu od začátku.

Jsi novinářka na volné noze, co ti tato práce přináší?

Především svobodu. Mám celkem hodně volného času, což je v dnešní době luxus, takže se můžu sebrat a odjet třeba na týden pryč. To mi hodně vyhovuje. Taky si většinou mohu sama rozhodovat, o čem budu psát, takže se můžu na určité téma pořádně soustředit a dostat z něj maximum. Většinou se to týká kultury, která mě hodně zajímá.

Jaký byl tvůj první impuls pro psaní?

Abych pravdu řekla, ani nevím. Při studiu v Anglii jsem si řekla, že bych měla dělat něco navíc, tak jsem napsala do Oxfordských novin, že chci pro ně psát a ono to vyšlo. V Berlíně to přišlo náhodou a z ničeho nic jsem běhala v noci po berlínských jazzových klubech a psala o jazzu. No a tady v Praze jsem zrealizovala pár svých nápadů přes Respekt.

Jak dlouho ti trvá příprava jednoho článku?

To záleží, o čem ten článek je a pro koho. Některé články jsem napsala za den, jiné za pár týdnů. Nicméně mám ráda, když mám dostatek času na rešerše a můžu se tématu věnovat do hloubky.

Co nebo kdo tě nejvíce inspiruje?

Především to jsou lidé nebo věci, které se stanou v určitém okamžiku. Může to být cokoli - jak se na mě někdo podívá, jedno slovo, když ptáci přeletí oblohou večer, vůně vzduchu v noci na podzim…

Ve svých článcích se také věnuješ problematice jedince v globalizovaném světě. Nazvala bys sama sebe „světoběžníkem“?

Nemyslím si, že jsem nějaký světoběžník. Je pravda, že města střídám často, ale většinou jsou to evropská města. Nebyla jsem ještě třeba ve Vietnamu nebo Izraeli, kam bych později ráda přesídlila. Proto si myslím, že se za někoho takového považovat nemohu.

Zajímá tě jazz, hraješ sama na nějaký hudební nástroj?

Neumím noty, nechodila jsem do žádné hudební školy, ale sem tam hraju na piano. Jednou odpoledne přišla mamka domů s tím, že budeme mít doma piano. I přesto, že se oba rodiče učili hrát na piano, mi po čase přišlo hloupé, že tam jen tak stojí, a tak jsem na něj začala hrát.

Věnuješ se velkému množství činností, co tě z nich nejvíc baví?

Těžko říct. Hodně věcí mě baví a nemůžu říct, co z toho nejvíc. Nemám ráda rutinu a línou pohodlnost, takže často cestuji, protože je to činnost nepředvídatelná. Baví mě objevovat nové věci, potkávat nové lidi, číst, plánovat, fotit, jezdit v noci na kole, trávit čas se svými přáteli. Na druhou stranu si taky někdy užívám samotu.

Rozbalit celý rozhovor

Vedle psaní se věnuješ i fotografii. Jak si se k ní dostala?

Při pobytu v zahraničí jsem si chtěla uchovat určité momenty nejen v hlavě, ale i v obraze, a proto jsem začala fotit. Líbí se mi, že fotografie dokážou zachytit situace, kterých si třeba zprvu ani nevšimneme, nevěnujeme jim pozornost. Jsou totiž fotografie, které dokážou navodit zvláštní, nepopsatelné pocity, které třeba ve chvíli pořízení snímku neprožíváme.

Trávíš více času v zahraničí nebo v Čechách?

V zahraničí. Mám tam většinu přátel a pokaždé, když jsem za hranicemi, mě to tak nějak nabíjí. Mám pocit, že jsem tam šťastnější.

Pomáhá ti technika být v kontaktu s rodinou a přáteli, když jsi v zahraničí?

Určitě, především používám program Skype. I když mám v zahraničí tolik přátel, někdy se mi zasteskne a pak je nejlepší prostě zapnout počítač a zavolat někomu blízkému.

Kolik času denně trávíš na počítači?

Bohužel více než bych si přála. Hodně na něm pracuji, připravuji články, dělám rešerše a hledám informace. Počítač je pro mě taky důležitý při plánování různých cest nebo hledání informací o nových místech, kam se chci podívat.

Máš tablet Lenovo Miix. Co na něm nejvíc oceňuješ?

Baví mě, že je lehký a dá se rozdělit na dvě části. Když jsem doma, tak na něm pracuji jako na počítači, nicméně kdykoli vyjedu za hranice, tak jej používám jako tablet, což je skvělé. Navíc má zabudovanou webkameru, což je pro mě při kontaktu s rodinou a přáteli naprostá nutnost.

Podle čeho jsi ho vybírala?

Hlavně podle toho, že má dvojí využití. Je to jak počítač, tak i tablet, který mohu mít pořád u sebe. Je lehký a taky má jednoduchý skvělý design. U mě platí heslo méně je více a tento tablet to rozhodně splňuje. Navíc si tam můžu nahrát své fotky, ve volných chvílích je upravovat a kdykoliv je někomu ukázat.

Zajímáš se o technologie ve svém volném čase?

Určitě. Pomáhají mi zůstat v kontaktu s nejbližšími, když jsem v zahraničí, a taky mi hodně ulehčují práci. Články můžu psát jednoduše na cestách, na mnoha místech je k dispozici Wi-Fi, takže není problém získat podklady. Pak už jen stačí si ty materiály projít, a jakmile mě napadne, jakým způsobem téma uchopit, můžu se pustit do psaní. Popravdě se mi i někdy píše lépe venku na čerstvém vzduchu než doma.

Jakým směrem se podle tebe budou vyvíjet technologie a jak budou ovlivňovat naše životy?

Myslím, že nás budou v budoucnu ovlivňovat až příliš. Nejsem odborník na technologie, abych předurčovala jejich vývoj. Už v dnešní době je ale vidět, jak je spousta věcí propojených a jakmile přestane fungovat jedna, nefunguje řada dalších. Lidé se na technologie spoléhají čím dál tím více a ani si neumí představit svůj život bez počítačů, internetu a podobně. Stačí, když vypadne proud nebo není signál, a hned jsou ztraceni.


Dominik Nekolný
image

DoporučujeThinkPad X1 Carbon

image
Martin Macík
image

DoporučujeThinkPad T440p

image
Ondřej Synek
image

DoporučujeIdeaPad Yoga 13

image
Dušan Kožíšek
image

DoporučujeThinkPad X1 Carbon

image
Beáta Kaňoková
image

DoporučujeIdeaPad Yoga 13

image
Malvína Pachlová
image

DoporučujeYoga Tablet

image
Radek Jaroš
image

DoporučujeThinkPad řady X

image
Heřman Volf
image

DoporučujeThinkPad řady S

image
David Paškevič
image

DoporučujeYoga Tablet

image
David Hodas
image

DoporučujeThinkPad X1 Carbon

image
Jakub Geltner
image

DoporučujeThinkVision LT3053p

image
Ina T.
image

DoporučujeLenovo S90

image
Martin Sládeček
image

DoporučujeLenovo S6000

image
Nela Riessová
image

DoporučujeLenovo MIIX

image
Klára Šípková
image

DoporučujeAll-in-One PC Lenovo B550

image
Angelo Purgert
image

DoporučujeLenovo VIBE Shot

image