Medailista z mistrovství světa

Rodák z Jilemnice stál poprvé na lyžích již v mateřské škole, po vzoru otce se začal věnovat severské kombinaci (skok a běh na lyžích). Od juniorů zůstal věrný pouze běžkám a postupně se specializoval na krátké, sprinterské tratě. Ve sprintu dvojic získal dvě bronzové medaile z mistrovství světa, v roce 2005 ze šampionátu v Oberstdorfu, o dva roky později z japonského Sappora.

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

Na Vašich webových stránkách máte uvedeno, že jste fanda do moderních technologií. Je to u lyžařů běžné?

Běžné ne, ale pár podobně naladěných kolegů znám. Mne IT jednak baví, ale především je to jeden z mála koníčků, které si mohu vozit s sebou na závody a soustředěních. Tím, že tráví lyžař velkou část roku mimo domov, tak se těžko může pravidelně věnovat nějakému hobby.

Používám ultrabook ThinkPad X1 Carbon

image Extra tenké šasi z karbonových vláken zajišťuje vysokou mechanickou odolnost, nízkou hmotnost 1,4 kg a umožňuje tak snadné přenášení.

Máte kromě počítače i tablet?

Zatím jsem k zařízením s dotykovým ovládáním zcela nenašel cestu, ať už je to telefon nebo tablet. Mám smartphone, ale s klasickou klávesnicí. Na telefonu s tlačítky je mnohem snazší napsat rychlou SMS během tréninku nebo v autě, když stojíte na červenou.

Věnujete se kromě lyžování nějakým adrenalinovým sportům?

Zkoušel jsem skydiving, létání ve vzduchovém tunelu. Před časem jsem během závodu Red Bull Nordix v Davosu natáčel video ze závodů. To je skicross na běžkách, kdy běháme neustále nahoru-dolů, což je pořádný adrenalin.

Vyhrál jste loňský český závod Red Bull Nordix, pořádaný ve Špindlerově Mlýně. Je to výrazně jiný závod, než klasický sprint?

Je to jiné ve výskytu různých překážek, skoků a daleko těžších zatáček. Navíc tento závod není jen o fyzické zdatnosti, ale i o technice lyžování a rovnováze. Člověk může být připraven fyzicky skvěle, ale bojí se pustit to ve sjezdu z kopce, nebo spadne v zatáčce a nemá šanci na rozumné umístění.

Hodí se pro skicross průprava ze skoku na lyžích?

Člověk se musí s lyžemi sžít a především se na nich musí chovat jinak než při klasickém běhu. Skokanská průprava se rozhodně hodí kvůli rovnováze a celkové obratnosti sportovce. To je právě i neštěstí českých běžeckých trenérů, kteří honí svěřence za kilometry, ale dovednost lyžování a koordinace pohybu jde stranou.

Co vás v nejbližší sezóně čeká? Bude olympiáda v Soči jejím vrcholem?

Určitě, to je vrchol pro každého sportovce. A pak samozřejmě světové poháry, především ty ve sprintu, případně Red Bull Nordix. Toho bych se rád zúčastnil.

Jste členem Dukly Liberec. Máte nějakou armádní hodnost, nebo je Vaše působení ryze sportovní?

V Dukle jsem zaměstnán jako instruktor sportu a současně jako voják v hodnosti praporčíka. Takže na vyhlášení sportovních akcí a podobné akce chodíme ve svátečních vojenských uniformách.

S Duklou jezdíte na mistrovství světa armád, liší se nějak od klasických závodů a šampionátů?

Pro Duklu je to poměrně prestižní závod, přece jen je to armádní klub a šampionát armádních celků je hodně ceněný. Letos jsme byli s Martinem Jakšem ve dvojicích třetí, takže na ten závod mám i dobré vzpomínky.

Jak vypadá klasická sezona Dušana Kožíška?

Většinou začínáme na jaře na kolech a postupně přecházíme na běh. Nejprve jezdíme na kolečkových lyžích a v létě začínáme s tréninky i na sněhu, ať už na ledovci či ve sněhovém tunelu. Před dvěma lety postavili v Německu speciální klimatizovanou halu, která je dlouhá asi 1500 metrů a sníh má kolem mínus tří stupňů.

Je sprint jednotlivců a sprint dvojic hodně rozdílný závod?

Na první pohled to vypadá velmi podobně, ale jsou to dost odlišné disciplíny. U dvojic jde o zkušenosti ještě mnohem víc než u jednotlivců. To se mi potvrdilo i letos na světovém šampionátu armád, kde nás chyba kolegy Jakše stála spoustu vteřin.

Máte počítač spíše pro zábavu nebo se věnujete i ryzímu IT a třeba programujete?

Na soustředěních často funguji jako správce bezdrátové sítě. To mne baví. K samotnému programování jsem se zatím nedostal, momentálně nejvíc spravuji své webové stránky po textové i grafické stránce. Také do svého systému doplňuji tréninkovou dokumentaci, ať už to jsou analýzy dat ze sporttesteru nebo tréninkový deník.

Co Dušan Kožíšek a Lenovo?

Vlastním velmi zajímavý přístroj ThinkPad X1 Carbon. Líbí se mi jeho kvalitní zpracování a odolná konstrukce. Pro mne je u počítače prioritou váha stroje a výdrž baterie, každé deko je totiž na cestách znát. Zároveň je příjemné, že nemusí člověk každou chvíli hledat zdroj napájení. Na X1 se mi kromě toho líbí podsvícená klávesnice. Většinou nejsme na pokoji sami, takže když večer dělám na počítači, je fajn, že nemusím svítit a mohu bez problému pracovat.

Pomáhá počítač v tréninku, nebo je spíše pro rozptýlení?

Díky natáčení běhu se dá docela dobře rozebrat a následně zapracovat na zlepšení techniky běhu. Uvažuji, že bych se podrobněji podíval i na konkurenty, ať už je to styl jízdy nebo taktika v závodech. Ale počítač a webové stránky mi slouží i k tomu, abych byl v kontaktu se svými fanoušky.

Rozbalit celý rozhovor

Můžete si do týmového sprintu vybírat parťáka, s kterým pojedete? Nebo je to čistě na trenérech?

Moc si vybírat nemůžeme, je to plně v kompetenci trenérů. Někdy se rozhodují podle svého úsudku, ale často jen podle výsledků.

Můžete ve světovém poháru běhat ve dvojici se závodníkem z jiné země?

Dříve to šlo, například svůj první sprint dvojic jsem jel s jedním Němcem. Tehdy jsem měl být v družstvu s Lukášem Bauerem, ale onemocněl, tak jsem dostal od pořadatelů přiděleného parťáka. Ale teď už to povolené není.

Který závod v kariéře byl nejemotivnější?

Nikdy jsem to nijak závratně neprožíval, ale samozřejmě medaile z mistrovství světa je fajn, člověk si ten pocit užívá. Možná, že jsem měl větší radost z té druhé bronzové ze Sappora, protože jsem již dokázal představit, co obhajoba přináší.

Počítal jste někdy, kolik času v rámci roku trávíte mimo domov?

Nezkoušel jsem to, ani to neřeším. Beru věci, jak to v životě sportovce přichází. Ale když se nad tím zamyslím, tak odhaduji, že polovinu roku strávím pryč. V sezoně je to ještě více.

Jak trávíte volný čas?

Přes léto jezdím na kolečkových lyžích i na horském a silničním kole. Často také běhám, během rozcvičky hrajeme fotbal či volejbal. V minulosti mne docela nadchlo lezení na stěně, ale to je sport, kterému když se nějakou dobu nevěnujete, tak se těžko dosahuje rozumných výsledků.

Zakazují Vám trenéři kvůli riziku zranění sjezdové lyže?

Vyloženě nezakazují, ale nevidí to rádi. Když trénujeme na ledovcích, tak si občas sjezdovky či snowboard vyzkouším. V českých horách se na kopec dostanu vždy až na jaře, kdy již sněhové podmínky nejsou tak dobré.

Jak dlouhá je kariéra profesionálního běžkaře?

Je to hodně individuální, většinou je to závislé na tom, jak dlouho se závodník udrží v reprezentaci a také jak široká je základna. U nás se lyžaři – pokud výkonnost nijak dramaticky neklesne – drží v národním týmu do vyššího věku a to především díky mizivé základně nadějných mladíků. Například Jirka Magál závodí v třicetisedmi letech nebo i Lukáš Bauer v šestatřiceti podává velmi dobré výkony.

Existuje nějaká řevnivost mezi sprintery a klasickými běžkaři?

Nemyslím. Sprinty již mají plnou váhu. Když si „dálkoplazové“, jak jim občas říkáme, občas vyzkouší sprinty a dostanou se do finále, tak zjistí, že sice jedno kolo sprintu má jen jeden a půl kilometru, ale pokud to má závodník objet šestkrát po deseti minutách v plném zápřahu, tak je z toho víc vyřízený než z dlouhého závodu.

Je lyžování typ sportu, kde člověk může najít kamaráda na celý život, nebo je to spíše konkurenční prostředí?

Záleží na typu člověka, jak je komunikativní nebo naopak uzavřený, a také jak je jazykově vybaven. Jsou lyžaři, kteří se nebaví vůbec s nikým, nemají v celém startovním poli jediného známého. Já mám několik kamarádů mezi seveřany i mezi Rusy.

A v rámci české lyžařské reprezentace?

Většinou jsou to na soustředěních dvojice, trojice kamarádů, kteří se znají víc. Ale na druhou stranu, nic negativního mezi závodníky nepanuje.


Dominik Nekolný
image

DoporučujeThinkPad X1 Carbon

image
Martin Macík
image

DoporučujeThinkPad T440p

image
Ondřej Synek
image

DoporučujeIdeaPad Yoga 13

image
Dušan Kožíšek
image

DoporučujeThinkPad X1 Carbon

image
Beáta Kaňoková
image

DoporučujeIdeaPad Yoga 13

image
Malvína Pachlová
image

DoporučujeYoga Tablet

image
Radek Jaroš
image

DoporučujeThinkPad řady X

image
Heřman Volf
image

DoporučujeThinkPad řady S

image
David Paškevič
image

DoporučujeYoga Tablet

image
David Hodas
image

DoporučujeThinkPad X1 Carbon

image
Jakub Geltner
image

DoporučujeThinkVision LT3053p

image
Ina T.
image

DoporučujeLenovo S90

image
Martin Sládeček
image

DoporučujeLenovo S6000

image
Nela Riessová
image

DoporučujeLenovo MIIX

image
Klára Šípková
image

DoporučujeAll-in-One PC Lenovo B550

image
Angelo Purgert
image

DoporučujeLenovo VIBE Shot

image