Freestyle BMX profesionál

Dominik Nekolný je profesionální sportovec v cyklistické disciplíně Freestyle BMX. Je mistrem světa a sedminásobným mistrem České republiky v kategorii Flatand, která by se volně dala přirovnat k breakdancu na kole. Kromě vrcholového sportu věnuje svůj čas také pořádání protidrogových a motivačních přednášek na školách založených na životním stylu Straight Edge.

Dominik NekolnýFreestyle BMX
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

Jste mistrem světa kategorie Flatland v disciplíně Freestyle BMX. V čem tento sport spočívá?

BMX jako takové budou lidé asi nejvíce znát jako bikros. Jde o sprint na kole, který se jede na hliněné dráze s různými překážkami. Ve Flatlandu ale vůbec nejde o co nejlepší čas. Každý závodník má tři minuty na to, aby předvedl nejlepší triky, které umí. Jde o triky na předním i na zadním kole, které se spojují do série. Té říkáme link.

Používám notebook ThinkPad X1 Carbon

image S hmotností začínající na pouhých 1,3 kg je nový X1 Carbon nejlehčím 14" zařízením typu Ultrabook™ na světě...

Co na mistrovství světa podle vás rozhodlo? V čem jste byl lepší než ostatní?

Nebylo to ani tak o nových tricích, rozhodla spíše precizní jízda. Na velkých závodech hodně záleží na provedení. Udělal jsem sice jednu chybu, ale minimálně jednou chyboval každý z nejlepší pětice.

Jsou triky předem dané nebo si je vymýšlíte úplně sám?

Existují základní triky, které se musí naučit každý závodník. Já jsem se učil hlavně z videí. Na závodech jsem se potom inspiroval od zkušenějších jezdců. Postupně jsem se dostal až do fáze, kdy vymýšlím vlastní nové triky.

Mluvil jste o videích. Jakou roli ve vašem sportu hrají technologie?

Když se chci naučit nový trik a dlouho se mi to nedaří, tak si jízdu natočím na video a hledám momenty, kde jsem udělal něco špatně. Trik se mi třeba jednou povede a pak třicetkrát ne, tak ty pokusy navzájem porovnávám. Pak lépe poznám jak rozložit rovnováhu a v čem se zlepšit. Koupil jsem si kvůli tomu telefon Lenovo Vibe Z2 Pro. Má foťák s 16Mpx rozlišením, takže s sebou nemusím mít kameru.

Jak dlouho trvá natrénovat úplně nový trik?

Na profesionální úrovni nejlepších deseti závodníků na světě to trvá asi tři čtvrtě roku až rok. Netrénuje se jen jeden trik, ale celá série, která obsahuje tři až čtyři triky. Abych mohl novou sérii předvést na závodech, potřebuji minimálně tři čtvrtě roku.

Kolik času věnujete denně tréninku?

Minimum jsou tři hodiny denně. Když nemám moc cestování a přednášek, tak jsem na kole i dvakrát za den. Nad rámec toho ještě musím posilovat a udržovat si fyzickou kondici.

Máte speciálně upravené kolo nebo jezdíte na sériovém BMX?

Sponzoruje mě firma, která vyrábí kola na BMX, takže používám jejich produkty. Propaguji jejich rám, vidlici i řidítka. Ty samé díly se běžně vyskytují i na sériových BMX.

Kolik peněz takové kolo stojí?

Myslím si, že hodně. Přesně to ale nevím, protože si kolo nekupuji. Moje BMX může být v hodnotě přibližně 50 tisíc korun, což už je v této kategorii kvalitní kolo. Se silničními speciály za tři čtvrtě milionu to ale nelze srovnávat.

Existuje ve vašem případě ještě prostor pro to výrazně vylepšit svůj sportovní výkon?

Myslím si, že se můj výkon se dá posunout ještě o dost dál. Je to hlavně o sebepřekonání. Dosáhl jsem věcí, o kterých se mi před deseti lety ani nesnilo. V mém měřítku to teď musí jistým způsobem ztratit význam. Mám další cíle.

O co jde ve filosofii Straight Edge, kterou vyznáváte a propagujete?

Člověk, který vyznává Straight Edge, si neničí mysl ani tělo. Úplný základ je vyhýbat se drogám, alkoholu a tabáku. Pak už je velmi individuální, jak si to člověk vysvětlí.

Rozbalit celý rozhovor

Tělo i mysl si však lidé mohou ničit i stresem nebo špatným životním stylem.

To už podle mě záleží na výkladu každého jednotlivce. Znám hodně lidí, kteří říkají, že vyznavač Straight Edge nesmí pít ani kávu nebo konzumovat léky. Na druhou stranu je řada veganů, kteří se vyhýbají všemu živočišného původu, ale kávu si dají, protože jim chutná.

Protidrogových lektorů je celá řada. Co děláte oproti ostatním jinak?

V první řadě mám na celou věc opačný názor než většina ostatních. Protidrogové přednášky by podle mě měl dělat ten, kdo drogy nikdy nebral. Jak může děti před braním drog varovat člověk, který jim sám propadl? Také si myslím, že na děti funguje způsob, jakým jim informace předávám, jak vypadám, jakou mám image. Roli hraje i to co jsem dokázal na BMX. Všechno to do sebe zapadá.

Jak vaše přednášky vypadají?

Mám dva programy. V prvním přijdu do třídy bez kola a dětem představím deset důležitých bodů, které by měly o drogách vědět. Druhý je napůl protidrogový a napůl motivační. Odehrává se většinou v tělocvičně, kde je 70 až 150 dětí. Mám zvukovou aparaturu, takže nehrozí, že bych je nepřekřičel, nebo že by nedávaly pozor. Součástí je i BMX show. Taková krátká tříminutová ukázka.

Co dětem o drogách říkáte?

Dnešní děti nezajímá, co která droga dělá a jak vypadá. Ony si dávno umí zadat do internetového vyhledávače třeba klíčové slovo „extáze“ a během sekundy mají všechny informace. Podstatné je mladým lidem sdělit, že si mohou vybrat. Když si vyberou drogy, tak jim musím dát informace o tom, co se s nimi potom bude dít a jak dopadnou. Neříkám jim rovnou: „Neberte drogy.“ Je na nich, jak si vyberou.

Kromě obličeje máte tetováním pokryté úplně celé tělo. Jak to přijímají lidé, se kterými se setkáváte?

Většina z nich ke mně přistupuje úplně normálně, ale najdou se i takoví, kterým tetování vadí. Loni mi například volala jedna preventistka, které se líbily moje přednášky. Přijel jsem tedy na schůzku do školy a musel jsem čekat, až dorazí paní ředitelka. Se zástupkyní totiž nebyla kvůli tetování řeč. Na tetování jsou ovšem trochu založené i přednášky. Když dětem řeknu, že vypadám takhle a přitom nepiju, nekouřím a neberu drogy, tak to na ně zapůsobí.

Jak tráví dnešní školáci volný čas? Změnilo se toho hodně od doby, kdy vám bylo patnáct?

Dřív nebyly počítače ani sociální sítě, tak děti prostě běhaly venku. Nic jiného jim ani nezbývalo, když nechtěly sedět doma na gauči a dívat se do zdi. Moderní technologie není možné odmítat a žít v džungli. Je potřeba to respektovat a zároveň hlídat, aby děti úplně nepohltily. Na přednáškách se školáků často ptám, jaké mají koníčky. Většinou to není žádná sláva.

Uživí vás kolo a přednášky nebo musíte chodit do práce?

Donedávna jsem pracoval jako projektant. Ve 3D jsem vytvářel modely pro průmysl. K práci a vrcholovému sportu jsem ale na začátku roku 2013 přibral ještě přednášky a všechno najednou už nebylo možné stíhat. Takže od letošního roku už se věnuji jen svým projektům.


Dominik Nekolný
image

DoporučujeThinkPad X1 Carbon

image
Martin Macík
image

DoporučujeThinkPad T440p

image
Ondřej Synek
image

DoporučujeIdeaPad Yoga 13

image
Dušan Kožíšek
image

DoporučujeThinkPad X1 Carbon

image
Beáta Kaňoková
image

DoporučujeIdeaPad Yoga 13

image
Malvína Pachlová
image

DoporučujeYoga Tablet

image
Radek Jaroš
image

DoporučujeThinkPad řady X

image
Heřman Volf
image

DoporučujeThinkPad řady S

image
David Paškevič
image

DoporučujeYoga Tablet

image
David Hodas
image

DoporučujeThinkPad X1 Carbon

image
Jakub Geltner
image

DoporučujeThinkVision LT3053p

image
Ina T.
image

DoporučujeLenovo S90

image
Martin Sládeček
image

DoporučujeLenovo S6000

image
Nela Riessová
image

DoporučujeLenovo MIIX

image
Klára Šípková
image

DoporučujeAll-in-One PC Lenovo B550

image
Angelo Purgert
image

DoporučujeLenovo VIBE Shot

image